Co przyniósł I Kongres Zdrowia Psychicznego?
I Kongres Zdrowia Psychicznego był wydarzeniem bezprecedensowym zorganizowanym przez ludzi szczerze wierzących w potrzebę gruntownej dyskusji nad sytuacją polskiego systemu opieki psychiatrycznej i psychologicznej i kierunków jego rozwoju w najbliższych latach.
Oparliśmy się na założeniu, że korzystne zmiany biorą się z zaangażowania wielu środowisk, a także z wsłuchiwania się w głos osób korzystających z systemu i postawiliśmy sobie za cel przełamanie impasu, otwarcie szerokiego pola do dyskusji o stanie obecnym, a także o przyszłości i kierunku rozwoju polskiej psychiatrii. Pomogło nam w tym szerokie grono specjalistów, beneficjentów systemu, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia oraz wszystkich osób zainteresowanych gruntownymi zmianami.
Dzięki kongresowi udało nam się nagłośnić i wprowadzić do dyskursu publicznego problemy osób chorujących i cierpiących z powodu kryzysów psychicznych. Wreszcie znaleźliśmy się w sytuacji, w której skończyliśmy apelowanie o zmiany, a zaczęliśmy realnie je wprowadzać. Wierząc, że zmiany to mozolny proces w znacznym stopniu zależny od nastawienia, chcieliśmy podzielić się z Państwem podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć i wynikających z nich zadań dla organizowanego w przyszłym roku II Kongresu Zdrowia Psychicznego: