Cel

Organizacja Kongresu została podjęta ze względu na dramatyczny stan psychiatrycznej opieki zdrowotnej w Polsce oraz ciągłe odkładanie realizacji jej niezbędnej i systemowej reformy, poprzez wdrożenie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Chorzy leczą się w warunkach uwłaczających ludzkiej godności, a w wielu miejscach Polski właściwa pomoc jest praktycznie niedostępna. Poprzez pokazanie determinacji wielu środowisk chcemy mieć wpływ na reformę polskiej opieki psychiatrycznej.

Misja

  • Promocja zdrowia psychicznego – zabieganie o profilaktykę zdrowia
  • Zabieganie o reformę leczenia – promocja Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego
  • Rozwój współpracy humanistyki z psychiatrią, w kontekście zdrowia psychicznego
  • Zapobieganie stygmatyzacji osób leczących się psychiatrycznie
  • Podzielenie się doświadczeniem ruchów samopomocowych, umocnienie ich – przygotowanie i prezentacja kontaktów środowiskowych

Historia

W listopadzie 2014 roku wobec przedłużającego się braku realizacji reformy psychiatrycznej opieki zdrowotnej, w trakcie trwania Koszalińskiego Forum Psychiatrii Środowiskowej powołaliśmy Porozumienie na Rzecz Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

W 2015 roku przez Polskę przetoczyła się batalia wokół obrony Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, który miał zniknąć w procesie legislacyjnym nad Ustawą o Zdrowiu Publicznym:

  • W lipcu 2015 roku powstała petycja w obronie NPOZP. Przez sieć kontaktów Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji oraz Porozumienia na Rzecz Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego petycja została rozesłana i wiele osób złożyło pod nią podpisy. Na początku września 2015 roku w kilku większych miastach Polski petycja została złożona w Urzędach Wojewódzkich. W niektórych miastach jej składaniu towarzyszyły demonstracje uliczne.
  • W sierpniu 2015 roku powstało wydarzenie na Facebooku pt: „NIE CHCĘ, aby wbito gwóźdź do trumny POLSKIEJ PSYCHIATRII”. Osiemnaście tysięcy użytkowników internetu poznało problem, a prawie osiem tysięcy osób zadeklarowało poparcie. Temat był żywo komentowany w mediach społecznościowych, powstało lobby internautów mogące stać się znaczącą siłą nacisku. Przy wydarzeniu na Facebooku publikowana była też petycja w sprawie ochrony NPOZP.
  • We wrześniu 2015 roku członkowie Warszawskiego Domu pod Fontanną, przedstawiciele Stowarzyszenia „Otwórzcie Drzwi” z Krakowa, eksperci przez doświadczenie z Fundacji eFkropka, przedstawiciele rodzin z Fundacji Polski Instytut Otwartego Dialogu z Wrocławia wraz z przedstawicielami Sekcji Naukowej Psychiatrii Środowiskowej PTP brali udział w posiedzeniach Sejmowej Komisji Zdrowia.

UDAŁO SIĘ POWSTRZYMAĆ LIKWIDACJĘ Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego!

Nasze starania są kontynuowane i stąd pomysł Kongresu jako wydarzenia cyklicznego. Inicjatorami tego wydarzenia są panowie: Marek Balicki, Andrzej Cechnicki i Jacek Wciórka.

Porozumienie na rzecz Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – patron merytoryczny Kongresu – zwróciło się do warszawskiej Fundacji eFkropka z prośbą o zorganizowanie Pierwszego Kongresu Zdrowia Psychicznego.

Podziel się tą stroną!

Skip to content