WYDARZENIA OKOŁOKONGRESOWE IV KONGRESU ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Wydarzenia nagrywane i na bieżąco transmitowane na profilu Fb Kongresu

dostępne również na kanale YouTube Fundacji eFkropka:

 

Dlaczego moja siostra ma wielkie oczy? Jak pomagają asystenci zdrowienia?

Zapraszamy do obejrzenia i subskrypcji naszego kanału: https://www.youtube.com/watch?v=P8QiNlVhWR0&t=33s

 

18.04.2024 g.18.00

Warszawa, Faktyczny Dom Kultury, Gałczyńskiego 12

 

Czas trwania: 2 godziny 

 

Uczestniczki dyskusji:

Paula Kowalczyk (architekt),

Dorota Mrozowicz-Grodzka (literaturoznawczyni)

Dagmara Dulęba-Poluszyńska (ekonomista, politolog, nauczyciel)

Zarys tematyki:

Dlaczego mówimy o asystentach zdrowienia? 

Pomagają sobą, rozumieją, jak to jest przejść przez kryzys, wiedzą jak wygląda on z perspektywy osoby, która go doświadczyła. Długo milczeli. Teraz mówią, trwają przy swoich siostrach i braciach w doświadczeniu i ich bliskich.

Kim są?

Asystent zdrowienia to osoba, która doświadczyła kryzysu psychicznego, przeszła przez kurs przygotowujący do tej roli i pomaga osobom trwającym w kryzysie i ich bliskim. Asystenci zdrowienia pracują w centrach zdrowia psychicznego, których mamy w Polsce aż 108. Można też skorzystać z ich wsparcia w Przychodni Asystentów Zdrowienia działającej przy Fundacji eFkropka.

Tematy dyskusji

– jak wygląda pobyt w szpitalu psychiatrycznym,

– co to jest psychoza,

– duże źrenice,

– sposoby utrzymania się (m.in. pozyskiwanie renty),

– własne doświadczenia Asystentów Zdrowienia (czy ty też tak miałeś?),

– jak znaleźć przyjaciół,

– charakterystyczne elementy choroby (czy słyszysz głosy?)

– jak mam pomóc dziecku z diagnozą,

– jak można zostać Asystentem Zdrowienia?

Spotkanie towarzyszy IV edycji Kongresu Zdrowia Psychicznego, który odbędzie się w Warszawie już 10 i 11 czerwca. Więcej szczegółów na stronie: https://kongreszp.org.pl/

Celem Kongresu jest wypracowanie rozwiązań, które sprawią, że: wsparcie osób w kryzysie będzie szybkie, bezpłatne, zlokalizowane blisko domu i dostosowane do potrzeb pacjenta.

 


Człowiek w kryzysie to rodzina w kryzysie. Jak sobie poradzić?

7.05.2024 g. 18.00

Warszawa, Faktyczny Dom Kultury, ul. Gałczyńskiego 12

Czas trwania: 2 godziny

Uczestnicy dyskusji:

Roman Szacki, osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego i mająca takie osoby w najbliższej rodzinie, założyciel ruchu społecznego i grupy na fb Godność i Wsparcie Drogą i Nadzieją, koordynator Zespołu Praw Osób z Niepełnosprawnościami Inicjatywy Nasz Rzecznik współpracującej z RPO

Monika Brzywczy, przyjaciółka osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Na jej prośbę, żeby opowiedziała o łączącej je wieloletniej relacji.

Paula Kowalczyk, architektka, asystentka zdrowienia, pracuje na oddziale F7 dla osób z zaburzeniami afektywnymi i w Poradni Asystentów Zdrowienia działającej w ramach Fundacji eFkropka

Maciej Olbrysz z Fundacji eFkropka przedstawi temat z perspektywy osób doświadczających kryzysu psychicznego

Prowadzący: Piotr Smolaga – psycholog, CZP Ochota

 

Na widowni kobiety, głównie mamy. Dziękujemy z całego serca wszystkim mamom, które wspierają swoje dzieci doświadczające kryzysu. 

🔴 Przyjaciółka kobiety z doświadczeniem kryzysu mówiła, że za każdym razem, kiedy ją odwiedzała, czuła się jakby nurkowała i pragnęła jak najszybciej się wynurzyć. 

Bo? Bo w szpitalu jest ciasno, duszno, brzydko, panuje wstrętny zapach. Nie ma warunków do bycia z rodziną, bliskimi. 

W szpitalu nie na świetlicy do odwiedzin, miejsc w ogrodzie, gdzie można usiąść w altance. Szpital otacza parking. 

Na lekarza prowadzącego trzeba wyczekiwać pod gabinetem a potem zdawkowo rozmawia na korytarzu. Rodzinie niczego się nie tłumaczy, nie ma żadnej psychoedukacji. 

Chcemy 6 spotkań psychoedukacyjnych dla każdej rodziny w której jest psychoza, CHAD lub inny poważny kryzys. 

Prosimy o wprowadzanie terapii w podejściu otwartego dialogu, obejmującej całą rodzinę i ewentualnie innych bliski pacjenta 

🔴 Ludzie z doświadczeniem kryzysu mają bardzo ograniczony dostęp do pracy. Mieszkają z rodzinami po sądny dzień. Często w ogóle nie mają jak nauczyć się o siebie zadbać. 

Chcemy mieszkań treningowych, programów przygotowujących do pracy ale takiej z jakiej można wyżyć, na jaką jest zapotrzebowanie. 

🔴 Pracodawcy dostają pieniądze za zatrudnianie osób z niepełnodprawnością, często traktują je źle, wykorzystują. 

Chcemy sensownych kontroli miejsc, zatrudniających osoby z doświadczeniem kryzysu. Chcemy miejsca, gdzie skrzywdzeni przez pracodawcę ludzie z doświadczeniem kryzysu mogą dostać pomoc prawnika. 

🔴 Nie wiadomo gdzie szukać pomocy. 

Prosimy psychiatrów, terapeutów, psychologów, pomoc społeczną, asystentów zdrowienia żeby pomagali ludziom z doświadczeniem kryzysu psychicznego wracać do pracy, nauki i społeczeństwa. 

🔴 Dzieciom w kryzysie ciężko się uczyć, dużo śpią, mają kłopoty z pamięcią. Nikt ich nie lubi. Ludzie się odwracają. 

Prosimy o wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie poprzez edukację ich otoczenia szkolnego, uczelnianego, nauczycieli i wykładowców. Okres rehabilitacji jest trudny ale wystarczy wspierać i cierpliwie poczekać, żeby było lepiej. Prosimy lekarzy o ustawianie tak farmakologicznego wsparcia żeby było jak najmniej skutków ubocznych. Prosimy o edukacyjne wspieranie młodzieży doświadczającej kryzysu poprzez dostęp do korepetycji, dodatkowych lekcji. 

Żeby to wszystko było możliwe musimy walczyć o zmianę praw, standardów wsparcia. Pomóżcie! Po to organizujemy kongres, któremu towarzyszyło to spotkanie.


KULTURA I ZDROWIE PSYCHICZNE – spotkajmy się

14.05.2024 g. 14:00 

Warszawa, Warszawskie Obserwatorium Kultury, g. 14.00

 

Czas trwania: 120 minut

 

Prowadzenie: Marta Białek-Graczyk, Justyna Mańkowska

Marta Białek-Graczyk: Specjalistka od wspierania rozwoju projektów społeczno-kulturalnych i innowacji społecznych. Jest tutorką, mentorką i trenerką dla animatorów i animatorek, kadr kultury i organizacji działających w tym obszarze w całej Polsce. Prezeska Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Prowadzi zajęcia dotyczące planowania projektów społecznych na kierunku „Sztuki Społeczne” w Instytucie Kultury Polskiej. Autorka pomysłu na kurs dla kadr kultury o zdrowiu psychicznym – „Kioski Troski”.

Justyna Mańkowska: Ekspertka dostępności kultury dla osób z różnymi potrzebami, wspiera kadry kultury szkoląc je i sieciujące. Autorka poradnika „Odbiorca kultury w kryzysie zdrowia psychicznego”. Wiceprezeska Fundacji Katarynka. W tym roku realizuje stypendium MKiDN „Czuj się dobrze w kulturze”, podczas którego mapuje wyzwania, na jakie sektor kultury trafia spotykając się z odbiorcą w kryzysie zdrowia psychicznego. Bada też potrzeby odbiorców, samorzeczniczek/samorzeczników, a w końcu zbiera dobre praktyki w tym zakresie od organizacji i instytucji w Polsce i poza nią.

Zarys tematyki:

Jesteśmy przekonani, że jakość zdrowia psychicznego jest jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Wiemy, że kultura może być narzędziem zdrowienia i wsparcia zdrowia psychicznego. Wierzymy w profilaktykę, siłę oddziaływania otoczenia, sieci wsparcia i wspólną pracę środowisk – kultury i zdrowia. Zobaczmy się nawzajem – nasze zasoby, styczne punkty do współpracy, a także nazwijmy nasze obawy czy trudności.

🤝 Na spotkanie zapraszamy przedstawicieli i przedstawicielki ośrodków terapii i centrów zdrowia psychicznego, terapeutów i terapeutki, asystentów i asystentki zdrowienia, animatorki i animatorów, koordynatorki i koordynatorów dostępności oraz edukatorów i edukatorki zarządzających kulturą.

💡 Dlaczego chcemy spotkać te dwa środowiska?

Praktyki łączenia służby i ochrony zdrowia z instytucjami kultury popularne są m.in. w Australii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii w ramach „social prescribing” – recept społecznych, które polegają na „przepisywaniu” pacjentom udziału w aktywnościach społecznych, sportowych, twórczych – mających na celu poprawę zdrowia, w tym przede wszystkim zdrowia psychicznego. W Polsce wciąż mało jest rozwiązań łączących te światy. Uważamy, że pierwszym krokiem jest wzajemne poznanie środowisk.

➡️ Jak pracujemy? Jakie są potrzeby naszych pacjentów i pacjentek? Gdzie są obszary do ewentualnej współpracy?

 

 

Wsparcie blisko domu – jak pomaga centrum zdrowia psychicznego na Woli?  

21.05.2024, g. 18.00

 

Warszawa, Faktyczny Dom Kultury, ul. Gałczyńskiego 12

Faktyczny Dom Kultury i Fundacja eFkropka zapraszają na spotkanie w ramach IV Kongresu Zdrowia Psychicznego o pracy Wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

Prowadząca: Agnieszka Jucewicz, dziennikarka związana z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pisze na tematy psychologiczne i społeczne. Autorka książek, m.in. „Czując. Rozmowy o emocjach”; „Dom w butelce. Rozmowy z dorosłymi dziećmi alkoholików” (napisanej z Magdaleną Kicińską); „Czasem czuję mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego” i najnowszej, z prof. Bartłomiejem Dobroczyńskim- „Tańcząc. Rozmowy o kryzysie i przemianie”. Prowadzi autorski podcast „Moja odwaga”, w którym rozmawia o różnych obliczach odwagi i lęku. Osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego jest placówką, która reprezentuje nowy model ochrony zdrowia psychicznego. Model, który ma być stopniowo wprowadzany w całej Polsce. Zadaniem Centrum Zdrowia Psychicznego jest zapewnienie bezpłatnej, dostosowanej do potrzeb pomoc w zakresie zdrowia psychicznego dla pełnoletnich mieszkańców dzielnicy Warszawa-Wola.

W ramach zintegrowanej, kompleksowej i skoordynowanej opieki może ona obejmować, pomoc doraźną, pomoc ambulatoryjną (Poradnia Zdrowia Psychicznego), pomoc środowiskową (Zespół Leczenia Środowiskowego), pomoc dzienną (Oddział Dzienny) i pomoc szpitalną (Kliniczny Oddział Całodobowy). Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego mieści się na terenie Szpitala Wolskiego, przy ul. Kasprzaka 17.

Osoba potrzebująca pomocy albo poszukująca informacji jak pomóc osobie bliskiej może codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00-18:00 zgłosić się do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego(PZK) na spotkanie ze specjalistą w sprawach zdrowia psychicznego.

Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego mieści się na terenie Szpitala Wolskiego, przy ul. Kasprzaka 17. 

Centrum współpracuje z opieką społeczną, władzami lokalnymi i różnymi lokalnymi instytucjami tworząc sieć wsparcia. Przy centrum działa mieszkanie chronione, codziennie można przyjść do klubu pacjenta (Klub Fajrant), działają grupy psychoedukacyjne, grupy wsparcia dla rodzin i bliskich. Pomocą zajmuje się wielodyscyplinarny zespół w którym obok psychiatrów psychologów i pielęgniarek pracują asystenci zdrowienia, koordynatorzy procesów zdrowienia, terapeuci środowiskowi, terapeuci zajęciowi, doradcy zawodowi.

 

 


Między słowami – o podejściu otwartego dialogu z zespołem Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Wolskim 

28.05.2024 g. 18.00

Warszawa, Faktyczny Dom Kultury, ul. Gałczyńskiego 12

Faktyczny Dom Kultury i Fundacja eFkropka zapraszają na spotkanie w ramach IV Kongresu Zdrowia Psychicznego: między słowami – o podejściu otwartego dialogu z zespołem Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Wolskim, który pracuje w otwartym dialogu z pacjentami i ich rodzinami.

Otwarty dialog to metoda terapeutyczna, która obejmuje wsparciem pacjenta i ważnych dla niego ludzi. Spotkania prowadzi grupa specjalistów. Wśród nich może być psychiatra, psychoterapeuta, psycholog, asystent zdrowienia, pielęgniarka, terapeuta środowiskowy. Każdy ma tu przestrzeń na to, żeby się wypowiedzieć. Otwarty dialog wspiera ludzi, którzy uczestniczą w spotkaniu i relacje między nimi. 

O Otwartym Dialogu i pracy oddziału dziennego dla młodzieży opowiadają

Cezary Żechowski (psychoterapeuta, psychiatra dziecięcy),

Renata Bobińska (psychiatra), 

Agnieszka Politańska (psychoterapeutka), Joanna Wysocka (pielęgniarka), 

Wojciech Mijas (psychoterapeuta)

Spotkanie prowadzi Dariusz Bugalski, autor podcastu „K3 o dobrym życiu”, ambasador Kongresu Zdrowia Psychicznego 

 


Ryzyko wczesnej inicjacji nikotynowej u polskiej młodzieży

 

3.06.2024, g. 18.00

Prowadzenie: Marcin Wojnar, Michał Dobrołowicz

Warszawa, ul. Ożarowska 61 lok. U4 (siedziba Fundacji eFkropka)

Prof. dr hab. n. med. Marcin Wojnar jest lekarzem psychiatrą, profesorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Kierownikiem Katedry i Kliniki Psychiatrycznej WUM. Ma także stałe stanowisko profesora wizytującego w Katedrze Psychiatrii Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor, USA. Ukończył Akademię Medyczną w Warszawie w 1988 roku. Od początku pracy zawodowej interesuje się patogenezą i przebiegiem uzależnień.

Michał Dobrołowicz – dziennikarz

Czas trwania: 60-80 minut

 

Zarys tematyki:

Zagrożenie obniżania się wieku inicjacji nikotynowej narasta w ostatnich latach w Polsce, co potwierdzają badania ankietowe wśród młodzieży, rosnąca dramatycznie sprzedaż e-papierosów, w tym jednorazowych e-papierosów oraz pojawianie się nowych produktów adresowanych dla dzieci i młodzieży (np. e-papierosów bez nikotyny).

Polskie nastolatki są w pierwszej 5-tce wśród najczęściej sięgających po e-papierosy w Europie. Sytuacja staje się coraz poważniejsza, mając na uwadze radykalny wzrost popularności tych produktów w szkołach. W 2024 roku roczna sprzedaż jednorazowych e-papierosów wynosiła ok. 100 mln sztuk, wzrasta ich atrakcyjność (duży wybór słodkich smaków, niska cena, brak kontroli dostępu ze strony państwa). Inhalowana słodycz też uzależnia i na drodze behawioralnej prowadzi do utrwalania nawyku zaciągania się. Badania potwierdzają, że silnie aromatyzowane smaki (słodkie owocowe, cukierkowe i deserowe) stanowią dla nastolatków zachętę do próbowania produktów do wapowania.

Wiele krajów Europy zakazuje sprzedaży jednorazowych e-papierosów, w Polsce jak dotąd nie ma żadnej kontroli nad pojawianiem się nowych produktów na rynku. Naszym zdaniem do niezbędnych rozwiązań regulacyjnych należy wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów, wprowadzenie zakazu aromatyzowania produktów z nikotyną, wprowadzenie zakazu sprzedaży produktów z nikotyną i produktów tytoniowych w promieniu 200 metrów od szkoły, podwyższenie wieku legalnej sprzedaży wyrobów z nikotyną oraz obowiązkowe weryfikowanie wieku na podstawie dowodu osobistego u każdego kupującego.


Jak nakarmić jelita, aby odżywić swój mózg? Nowe spojrzenie na nutripsychiatrię

4.06.2024 g. 20.00

Webinar

IV Kongres Zdrowia Psychicznego – wydarzenia towarzyszące

Czas trwania: 45 minut

 

Uczestnicy dyskusji:

dr hab. Tadeusz Pietras – prof. Instytutu Psychiatrii i Neurologii, kierownik II Kliniki Psychiatrycznej i Kliniki Nerwic Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Od lat zajmuje się zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. Jest też znanym działaczem społecznym na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi i z niepełnoprawnością intelektualną. Z wykształcenia jest nie tylko specjalistą psychiatrą, lecz także specjalistą chorób wewnętrznych i specjalistą chorób płuc. 

Agnieszka Niedźwiedzka – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych w Łodzi, od ponad 30 lat zaangażowana we współpracę z osobami z niepełnosprawnością. Doświadczony dietetyk, psychodietetyk, trener NLP. Pasjonatka zdrowego stylu życia, zwolenniczka prostych, naturalnych metod wspierających zdrowie psychiczne. Pomysłodawczyni wielu inspirujących projektów, założycielka nowatorskiej grupy wsparcia dla osób chcących polepszyć jakość swojego życia poprzez modyfikacje żywieniowe. Prywatnie żona, mama i babcia

Aleksandra Sokala – dietetyk, z uwagi na zainteresowanie związku między żywieniem a samopoczuciem, ukończyła psychodietetyczną ścieżkę kształcenia. Pomaga ludziom zrozumieć i zmienić ich nawyki żywieniowe tak, aby osiągnąć równowagę psychiczną i fizyczną. Swój wolny czas stara się spędzać aktywnie – nic tak nie ładuje wewnętrznych baterii, jak piesze wędrówki w otoczeniu natury.

Zofia Pieńkowska – asystentka zdrowienia w Ursynowsko – Wilanowskim Centrum Zdrowia Psychicznego, edukatorka w Fundacji eF kropka, prowadzi warsztaty “Razem wbrew stereotypom”. Uczestniczyła w posiedzeniach Podkomisji stałej ds. zdrowia psychicznego oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży.


Zarys tematyki:

Zabierzemy Cię w fascynującą podróż przez świat układu trawiennego i mikrobiotę jelitową. Czy znasz tajemnicze połączenie między tym, co jesz, a Twoim zdrowiem psychicznym? 

Przyjrzymy się procesowi trawienia pokarmu, wchłanianiu składników aktywnych przez krew do mózgu i dwukierunkowej komunikacji jelita-mózg. Wyjaśnimy również, jak dieta wpływa na zdrowie psychiczne i jak ważną rolę odgrywa dietetyk w terapii zaburzeń psychicznych. Czy przeszczep bakterii to klucz do przywrócenia psychicznego dobrostanu?

Link do transmisji: https://www.facebook.com/share/VVvZb9Pt6xM2XNEq/


Pokolenie zmiany czy płatki śniegu? O potrzebach i wyzwaniach młodych osób
 
6.06.2024 g. 18:00
 
Warszawa, Faktyczny Dom Kultury, ul. Gałczyńskiego 12
 
Czas trwania: 2 godziny
 
Pokolenie Zet to osoby urodzone po roku 1995, które uczą się, rozpoczynają dorosłe życie i od niedawna funkcjonują na rynku pracy. W narracji spotykanej w mediach, często nazywane jest pokoleniem osób słabych, nieporadnych i przewrażliwionych. Ale czy tak jest rzeczywiście? Jakie są tak naprawdę potrzeby młodych osób i jak można wesprzeć generację tzw. Zetek? O tym m. in. porozmawiamy podczas wydarzenia.
Dyskutanci:
Wiktoria Nowak – Działaczka społeczna i aktywnie zakręcona optymistka. Ekspertka ds. uwarunkowań na rynku pracy. Od lat działa w samorządach uczniowskich oraz studenckich. Zasiada w Parlamencie oraz Senacie Uniwersytetu Warszawskiego. Współorganizatorka kampanii i współzałożycielka Stowarzyszenia Dziewczyny na Wybory. Na co dzień uśmiechnięta i ciepła osoba starająca się pomóc wszystkim na świecie.
Lucyna Kicińska – absolwentka Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW, specjalność wychowanie resocjalizujące, posiada uprawnienia pedagogiczne. Ukończyła pierwszy poziom Studium Terapii Narracyjnej zorganizowany przez Centre for Narrative Practice – Manchester UK oraz Studium Dialogu Motywującego. Koordynatorka strefy pomocy serwisu www.zwjr.pl, ekspertka Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym IPiN, członkini Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. Na co dzień pracuje w XLI LO im. J. Lelewela w Warszawie, pełniąc rolę przewodniczącej szkolnego zespołu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Pomocą ludziom w kryzysie zajmuje się od 19 lat. Rozmowę poprowadzi Weronika Snoch – działaczka społeczna, samorzeczniczka i studentka pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Od 2020 współtworzy inicjatywę psychoedukacyjną Nastoletni Azyl, a od 2024 pracuje w Zespole Zdrowia i Spraw Socjalnych w BRPD. Ambasadorka kampanii MŁODE GŁOWY i współautorka programu profilaktycznego. Jako nastolatka doświadczyła kryzysu psychicznego, a dziś stara się zmienić świat i wspiera młode osoby.

Rozmowa Bogdana de Barbaro i Andrzeja Cechnickiego

6.06.2024, g. 18.00

Kraków, Antykwariat „Abecadło”, ul. Tadeusza Kościuszki 18

 

Czas trwania: 2 godziny

Temat dyskusji: Rozważania o trójprzymierzu terapeutycznym. Rola rodziny w zdrowieniu z choroby psychicznej.

Dyskutanci:

Bogdan de Barbaro

Prof. dr hab. nauk med., psychiatra, psychoterapeuta, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1993 – 2016 kierownik Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii UJ.  W latach 2016 – 2019 kierownik Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Obecnie współpracuje z Fundacją Rozwoju Terapii Rodzin „Na Szlaku” w Krakowie.

Andrzej Cechnicki

Prof. dr hab. n. med., psychiatra i psychoterapeuta, superwizor psychoterapii PTP, pracownik Ośrodka Psychiatrii Środowiskowej i Badań nad Psychozami Katedry Psychiatrii UJCM w Krakowie, Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej, członek Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Środowiskowej i Przewodniczący Rady Naukowej Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji PTP, Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia na rzecz Realizacji NPOZP w Polsce. Pomysłodawca i realizator krakowskiego systemu leczenia i rehabilitacji osób chorujących na schizofrenię oraz programu integracji zawodowej: Pensjonatu  „U Pana Cogito” i „Zielonego Dołu”, w których zatrudnienie znajdują osoby po kryzysach psychicznych.

Więcej informacji:

Bogdan de Barbaro i Andrzej Cechnicki o przymierzu człowieka doświadczonego kryzysem psychicznym z bliskimi i lekarzem. Jaka jest rola rodziny? Rozmowy dwóch profesorów będzie można posłuchać 6 czerwca o godz. 18 w Antkwariacie „Abecadło” w Krakowie. Serdecznie zapraszamy. 

Organizatorami są Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej, Stowarzyszenie Otwórzcie Drzwi i Antykwariat „Abecadło”.


PO PIERWSZYM DNIU KONGRESU

 


10.06.2024 godz. 19.30 – 21.00 – Spektakl „Dzieci i ryby głosu nie mają” z dyskusją po spektaklu.   

Miejsce: Teatr Studio

Przygotowanie i realizacja : Interact Club, Rotary Club Szczecin International

Spektakl jest ważnym krokiem w otwarciu dialogu na temat zdrowia psychicznego młodzieży. Przedstawienie nie tylko podkreśla konieczność zrozumienia i akceptacji doświadczeń młodzieży, ale także inspiruje do refleksji nad ich sytuacją. Dotyka ono delikatnych tematów, bardzo ważnych dla młodych ludzi. Zarówno dorośli, jak i młodzież szkolna przyjęli spektakl bardzo pozytywnie. Jest to nie tylko ważne ze względu na temat zdrowia psychicznego młodych ludzi po pandemii COVID-19, ale także stanowi manifest, dając głos młodzieży w sprawach ich własnych problemów i trudności w relacjach z rodzicami, nauczycielami oraz własną młodą społecznością

Dla uczestników Kongresu Zdrowia Psychicznego WSTĘP WOLNY po rejestracji na stronie https://app.evenea.pl/event/dzieci-ryby-warszawa/?


WARSZTATY PO DRUGIM DNIU KONGRESU – w salach Pałacu Kultury i Nauki g.16.30 – 18.30

11.06.2024

Wsparcie psychospołeczne oparte o zasoby społeczności w czasie kryzysu i migracji –
wprowadzenie do podejścia Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM)

11.06.2024 g. 16:30

Spotkanie będzie okazją do zapoznania uczestników i uczestniczek z rozumieniem wsparcia
psychospołecznego społeczności (community-based MHPSS), w szczególności z
doświadczeniem migracji, wypracowanym przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji. W
trakcie seminarium zostaną przybliżone podstawowe pojęcia, charakterystyczne dla tego
podejścia takie jak: zdrowie psychiczne i wsparcie psychospołeczne, tożsamość, społeczność,
rodzaje interwencji w kontekstach migracji i kontekście humanitarnym. Osoby uczestniczące
zostaną zapoznane z bezpłatnymi materiałami, wypracowanymi przez IOM, dzięki którym
można lepiej poznać sposoby działania charakterystyczne dla MHPSS.

Prowadzi: Magdalena Kondas – koordynatorka terenowa zespołu ds. zdrowia psychicznego i wsparcia
psychospołecznego (MHPSS) Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji. Od ponad dwóch lat
zaangażowana we wspieranie mobilnych zespołów MHPSS, pracujących na rzecz osób z
Ukrainy i integracji ze społecznością lokalną i innymi grupami migranckimi. Antropolożka i
kulturoznawczyni z doświadczeniem w badaniu i wzmacnianiu zasobów społeczności lokalnych

Podmiotowości dziecka nigdy nie za wiele? Wyzwania wiążące się z wdrażaniem standardów ochrony małoletnich

11.06. 2024 g. 16:30

 

Czas trwania: 60 minut

 

Prowadzenie: Urszula Kubicka-Kraszyńska

Urszula Kubicka-Kraszyńska – socjolożka, absolwentka Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Psychotraumatolożka. Nauczycielka akademicka WUM. W latach 2002-2011 w Fundacji Rodzić po Ludzku tworzyła program rzecznictwa i monitoringu przestrzegania praw kobiet-pacjentek w opiece okołoporodowej. Zrealizowała kilka kampanii społecznych (m.in. „Akcja Rodzić po ludzku” 2005-2006), badań ilościowych, jakościowych oraz monitoringów dotyczących przestrzegania praw pacjenta oraz oceny jakości opieki nad matką i dzieckiem w Polsce. 

Jako reprezentantka strony społecznej brała udział w pracach zespołu powołanego przez Ministerstwo Zdrowia do opracowania projektu standardu opieki okołoporodowej w latach 2007-2011. Autorka, współautorka i redaktorka licznych raportów, publikacji popularno-naukowych i naukowych, dotyczących przede wszystkim praw pacjenta, opieki okołoporodowej opartej na dowodach naukowych, samodzielności i niezależności zawodu położnej oraz ochrony dzieci przed krzywdzeniem. 

Od 2017 r. pracuje w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, w latach 2019-2022 była koordynatorką Centrum Dziecka i Rodziny w Warszawie – programu wczesnej profilaktyki krzywdzenia dzieci oraz wspierania rodzicielstwa. Aktualnie w FDDS pracuje w programie Standardy Ochrony Dzieci i zajmuje się problematyką wdrażania standardów ochrony małoletnich w instytucjach pracujących z dziećmi i profilaktyką krzywdzenia dzieci na poziomie instytucjonalnym, przede wszystkim w systemie ochrony zdrowia. W obszarze jej głównych zainteresowań jest przestrzeganie praw dziecka-pacjenta, trauma medyczna oraz relacje między indywidualną a instytucjonalną odpowiedzialnością za ochronę dzieci przed krzywdzeniem. 

Opis warsztatu:

Ustawowy obowiązek wdrożenia standardów ochrony małoletnich przez każdy podmiot pracujący z dziećmi obejmuje również podmioty lecznicze. Standardy ochrony dzieci to zasady, których przyjęcie sprawia, że dana instytucja jest bezpieczna dla dzieci – jej personel potrafi zidentyfikować sytuacje stwarzające ryzyko krzywdzenia dziecka oraz podjąć działania zapewniające dzieciom bezpieczeństwo. W intencji ustawodawcy standardy powinny być żywym dokumentem, dostosowanym do specyfiki danego podmiotu. W czasie warsztatu wspólnie odpowiemy na pytanie, w jaki sposób w procesie opracowywania i wdrażania standardów można uwzględnić specyficzne uwarunkowania i potrzeby podmiotów działających w obszarze ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

 


Od rozmowy w kryzysie do rozmowy w zaufaniu – o wspieraniu młodych ludzi w telefonie zaufania 116 111 Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

11.06. 2024 godz. 16.30

Warszawa, IV Kongres Zdrowia Psychicznego

Czas trwania: 60 minut

 

Prowadzenie: Katarzyna Talacha

Warsztat prowadzący od krótkiej opowieści o pracy w telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 do budowania motywacji i poczucia sprawczości do reagowania na oznaki kryzysu młodych ludzi. W towarzystwie praktycznych wskazówek, narzędzi i kilku słów od dzieci. O obrazie dziecka w kryzysie psychicznym, sposobach reagowania, przydatnych narzędziach, miejscach, w których można szukać wsparcia. Z nadzieją i głęboką wiarą w to, że w każdym jest moc pozwalająca – zgodnie z nazwą reprezentowanej Fundacji – dawać dzieciom siłę.


Metakompetencja Przyszłości: Odporność Psychiczna

11.06.2024 godz. 16:30

 

Czas trwania: 60 min

Organizacja: Fundacja Marka Kamińskiego

Prowadzenie: Marzena Grochowska

Trenerka biznesu, odporności psychicznej i dobrostanu Brainolożka, Prezeska Europejskiego Instytutu Brainologii

Od 2004 r. na sali szkoleniowej w roli trenera. Autorka licznych programów rozwojowych dla biznesu oraz Prezeska Europejskiego Instytutu Brainologii. Pierwsza w Polsce brainolog – ekspertka zarządzania dobrostanem. Promotorka wiedzy o mózgu, opartej na naukowych dowodach.

Opis warsztatu:

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak radzić sobie w dynamicznym świecie, gdzie zmiany są nieuniknione, a wyzwania często stają się normą? Nasz warsztat „ Metakompetencja Przyszłości: Odporność Psychiczna”  zaprasza Cię do eksploracji kluczowej umiejętności potrzebnej w dzisiejszym świecie – odporności psychicznej.

W trakcie tego interaktywnego warsztatu odkryjesz:

1.Fundamenty Odporności Psychicznej: Dowiesz się, czym jest odporność psychiczna i dlaczego jest kluczowym aspektem w radzeniu sobie z przeciwnościami.

2.Narzędzia Samopielęgnacji Psychicznej: Poznasz różnorodne techniki i praktyki, które możesz włączyć do swojej codziennej rutyny, aby zwiększyć swoją odporność psychiczną.

3.Elastyczne Myślenie: Zrozumiesz, dlaczego elastyczność myślenia jest kluczowa w adaptacji do zmian i jak możesz ją rozwijać.

4.Radzenie Sobie ze Stresem: Nauczysz się skutecznych strategii radzenia sobie ze stresem i napięciem, które pomogą Ci utrzymać równowagę psychiczną nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

5.Budowanie Wsparcia Społecznego: Omówimy znaczenie wsparcia społecznego i strategie budowania zdrowych relacji, które są kluczowe dla naszej odporności psychicznej.

Niech nasz warsztat „ Metakompetencja Przyszłości: Odporność Psychiczna” będzie dla Ciebie przestrzenią do nauki, refleksji i praktyki, dzięki której stworzysz solidną podstawę dla swojego dobrostanu psychicznego w dynamicznym świecie jutra. My zainspirujemy Cię do kontynuowania swojej drogi rozwoju osobistego jako fundamentu silnej odporności psychicznej.

 

 

Podziel się tą stroną!

Skip to content