WYDARZENIA OKOŁOKONGRESOWE IV KONGRESU ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Wydarzenia będą nagrywane i na bieżąco transmitowane na profilu Fb Kongresu

Będę również dostępne na kanale YouTube Fundacji eFkropka:

Wsparcie blisko domu – jak pomaga centrum zdrowia psychicznego na Woli?  

21.05.2024, g. 18.00

IV Kongres Zdrowia Psychicznego – wydarzenia towarzyszące

Warszawa, Faktyczny Dom Kultury, ul. Gałczyńskiego 12

Faktyczny Dom Kultury i Fundacja Efkropka zapraszają na spotkanie w ramach IV Kongresu Zdrowia Psychicznego o pracy Wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Jucewicz, dziennikarka związana z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pisze na tematy psychologiczne i społeczne. Autorka książek, m.in. „Czując. Rozmowy o emocjach”; „Dom w butelce. Rozmowy z dorosłymi dziećmi alkoholików” (napisanej z Magdaleną Kicińską); „Czasem czuję mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego” i najnowszej, z prof. Bartłomiejem Dobroczyńskim- „Tańcząc. Rozmowy o kryzysie i przemianie”. Prowadzi autorski podcast „Moja odwaga”, w którym rozmawia o różnych obliczach odwagi i lęku. Osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego jest placówką, która reprezentuje nowy model ochrony zdrowia psychicznego. Model, który ma być stopniowo wprowadzany w całej Polsce. Zadaniem Centrum Zdrowia Psychicznego jest zapewnienie bezpłatnej, dostosowanej do potrzeb pomoc w zakresie zdrowia psychicznego dla pełnoletnich mieszkańców dzielnicy Warszawa-Wola.

W ramach zintegrowanej, kompleksowej i skoordynowanej opieki może ona obejmować, pomoc doraźną, pomoc ambulatoryjną (Poradnia Zdrowia Psychicznego), pomoc środowiskową (Zespół Leczenia Środowiskowego), pomoc dzienną (Oddział Dzienny) i pomoc szpitalną (Kliniczny Oddział Całodobowy). Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego mieści się na terenie Szpitala Wolskiego, przy ul. Kasprzaka 17.

Osoba potrzebująca pomocy albo poszukująca informacji jak pomóc osobie bliskiej może codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach: 8:00-18:00 zgłosić się do Punktu Zgłoszeniowo-Koordynacyjnego(PZK) na spotkanie ze specjalistą w sprawach zdrowia psychicznego.

Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego mieści się na terenie Szpitala Wolskiego, przy ul. Kasprzaka 17. 

Centrum współpracuje z opieką społeczną, władzami lokalnymi i różnymi lokalnymi instytucjami tworząc sieć wsparcia. Przy centrum działa mieszkanie chronione, codziennie można przyjść do klubu pacjenta (Klub Fajrant), działają grupy psychoedukacyjne, grupy wsparcia dla rodzin i bliskich. Pomocą zajmuje się wielodyscyplinarny zespół w którym obok psychiatrów psychologów i pielęgniarek pracują asystenci zdrowienia, koordynatorzy procesów zdrowienia, terapeuci środowiskowi, terapeuci zajęciowi, doradcy zawodowi.

Spotkanie będzie okazją do usłyszenia o tym na czym polega codzienna praca osób w centrum zdrowia psychicznego. Opowiedzą o tym jego pracownicy. 

Czy przeszczep bakterii to klucz do przywrócenia psychicznego dobrostanu?

Między słowami – o podejściu otwartego dialogu z zespołem Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Wolskim 

28.05.2024 g. 18.00

Warszawa, Faktyczny Dom Kultury, ul. Gałczyńskiego 12

Faktyczny Dom Kultury i Fundacja Efkropka zapraszają na spotkanie w ramach IV Kongresu Zdrowia Psychicznego: między słowami – o podejściu otwartego dialogu z zespołem Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Wolskim, który pracuje w otwartym dialogu z pacjentami i ich rodzinami.

Otwarty dialog to metoda terapeutyczna, która obejmuje wsparciem pacjenta i ważnych dla niego ludzi. Spotkania prowadzi grupa specjalistów. Wśród nich może być psychiatra, psychoterapeuta, psycholog, asystent zdrowienia, pielęgniarka, terapeuta środowiskowy. Każdy ma tu przestrzeń na to, żeby się wypowiedzieć. Otwarty dialog wspiera ludzi, którzy uczestniczą w spotkaniu i relacje między nimi. 

O Otwartym Dialogu i pracy oddziału dziennego dla młodzieży opowiedzą 

Cezary Żechowski (psychoterapeuta, psychiatra dziecięcy),

Renata Bobińska (psychiatra), 

Agnieszka Politańska (psychoterapeutka), Joanna Wysocka (pielęgniarka), 

Wojciech Mijas (psychoterapeuta)

Spotkanie prowadzi Dariusz Bugalski, autor podcastu „K3 o dobrym życiu”, ambasador Kongresu Zdrowia Psychicznego 

Spotkanie towarzyszy IV Kongresowi Zdrowia Psychicznego, który odbędzie się 10-11 czerwca w Pałacu Kultury w Warszawie.

Ryzyko wczesnej inicjacji nikotynowej u polskiej młodzieży

Prowadzenie: Marcin Wojnar

Prof. dr hab. n. med. Marcin Wojnar jest lekarzem psychiatrą, profesorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Kierownikiem Katedry i Kliniki Psychiatrycznej WUM. Ma także stałe stanowisko profesora wizytującego w Katedrze Psychiatrii Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor, USA. Ukończył Akademię Medyczną w Warszawie w 1988 roku. Od początku pracy zawodowej interesuje się patogenezą i przebiegiem uzależnień.

3.06.2024, g. 18.00

Godziny popołudniowe (do umówienia jeszcze)

Warszawa, ul. Ożarowska 61 lok. U4 (siedziba Fundacji eFkropka)

IV Kongres Zdrowia Psychicznego – wydarzenia towarzyszące

Czas trwania: 60-80 minut

Tytuł wystąpienia: Ryzyko wczesnej inicjacji nikotynowej u polskiej młodzieży

Zarys tematyki:

Zagrożenie obniżania się wieku inicjacji nikotynowej narasta w ostatnich latach w Polsce, co potwierdzają badania ankietowe wśród młodzieży, rosnąca dramatycznie sprzedaż e-papierosów, w tym jednorazowych e-papierosów oraz pojawianie się nowych produktów adresowanych dla dzieci i młodzieży (np. e-papierosów bez nikotyny).

Polskie nastolatki są w pierwszej 5-tce wśród najczęściej sięgających po e-papierosy w Europie. Sytuacja staje się coraz poważniejsza, mając na uwadze radykalny wzrost popularności tych produktów w szkołach. W 2024 roku roczna sprzedaż jednorazowych e-papierosów wynosiła ok. 100 mln sztuk, wzrasta ich atrakcyjność (duży wybór słodkich smaków, niska cena, brak kontroli dostępu ze strony państwa). Inhalowana słodycz też uzależnia i na drodze behawioralnej prowadzi do utrwalania nawyku zaciągania się. Badania potwierdzają, że silnie aromatyzowane smaki (słodkie owocowe, cukierkowe i deserowe) stanowią dla nastolatków zachętę do próbowania produktów do wapowania.

Wiele krajów Europy zakazuje sprzedaży jednorazowych e-papierosów, w Polsce jak dotąd nie ma żadnej kontroli nad pojawianiem się nowych produktów na rynku. Naszym zdaniem do niezbędnych rozwiązań regulacyjnych należy wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów, wprowadzenie zakazu aromatyzowania produktów z nikotyną, wprowadzenie zakazu sprzedaży produktów z nikotyną i produktów tytoniowych w promieniu 200 metrów od szkoły, podwyższenie wieku legalnej sprzedaży wyrobów z nikotyną oraz obowiązkowe weryfikowanie wieku na podstawie dowodu osobistego u każdego kupującego.

 

Jak nakarmić jelita, aby odżywić swój mózg? Nowe spojrzenie na nutripsychiatrię

4.06.2024 g. 20.00

Webinar

IV Kongres Zdrowia Psychicznego – wydarzenia towarzyszące

Czas trwania: 45 minut

Tytuł: Jak nakarmić jelita, aby odżywić swój mózg? Nowe spojrzenie na nutripsychiatrię

Uczestnicy dyskusji:

dr hab. Tadeusz Pietras – prof. Instytutu Psychiatrii i Neurologii, kierownik II Kliniki Psychiatrycznej i Kliniki Nerwic Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Od lat zajmuje się zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. Jest też znanym działaczem społecznym na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi i z niepełnoprawnością intelektualną. Z wykształcenia jest nie tylko specjalistą psychiatrą, lecz także specjalistą chorób wewnętrznych i specjalistą chorób płuc. 

Agnieszka Niedźwiedzka – Prezes Towarzystwa Przyjaciół Niepełnosprawnych w Łodzi, od ponad 30 lat zaangażowana we współpracę z osobami z niepełnosprawnością. Doświadczony dietetyk, psychodietetyk, trener NLP. Pasjonatka zdrowego stylu życia, zwolenniczka prostych, naturalnych metod wspierających zdrowie psychiczne. Pomysłodawczyni wielu inspirujących projektów, założycielka nowatorskiej grupy wsparcia dla osób chcących polepszyć jakość swojego życia poprzez modyfikacje żywieniowe. Prywatnie żona, mama i babcia.z.pi

Aleksandra Sokala – dietetyk, z uwagi na zainteresowanie związku między żywieniem a samopoczuciem, ukończyła psychodietetyczną ścieżkę kształcenia. Pomaga ludziom zrozumieć i zmienić ich nawyki żywieniowe tak, aby osiągnąć równowagę psychiczną i fizyczną. Swój wolny czas stara się spędzać aktywnie – nic tak nie ładuje wewnętrznych baterii, jak piesze wędrówki w otoczeniu natury.

Zofia Pieńkowska – asystentka zdrowienia w Ursynowsko – Wilanowskim Centrum Zdrowia Psychicznego, edukatorka w Fundacji eF kropka, prowadzi warsztaty “Razem wbrew stereotypom”. Uczestniczyła w posiedzeniach Podkomisji stałej ds. zdrowia psychicznego oraz Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży.


Zarys tematyki:

Zabierzemy Cię w fascynującą podróż przez świat układu trawiennego i mikrobiotę jelitową. Czy znasz tajemnicze połączenie między tym, co jesz, a Twoim zdrowiem psychicznym? 

Przyjrzymy się procesowi trawienia pokarmu, wchłanianiu składników aktywnych przez krew do mózgu i dwukierunkowej komunikacji jelita-mózg. Wyjaśnimy również, jak dieta wpływa na zdrowie psychiczne i jak ważną rolę odgrywa dietetyk w terapii zaburzeń psychicznych.

 

Rozmowa Bogdana de Barbaro i Andrzeja Cechnickiego

6.06.2024, g. 18.00

Kraków, Antykwariat „Abecadło”, ul. Tadeusza Kościuszki 18

IV Kongres Zdrowia Psychicznego – wydarzenia towarzyszące

Czas trwania:

Temat dyskusji: Rozważania o trójprzymierzu terapeutycznym. Rola rodziny w zdrowieniu z choroby psychicznej.

Dyskutanci:

Bogdan de Barbaro

Profesor dr hab. nauk med., psychiatra, psychoterapeuta, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1993 – 2016 kierownik Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii UJ.  W latach 2016 – 2019 kierownik Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Obecnie współpracuje z Fundacją Rozwoju Terapii Rodzin „Na Szlaku” w Krakowie.

Andrzej Cechnicki

Prof. dr hab. n. med., psychiatra i psychoterapeuta, superwizor psychoterapii PTP, pracownik Ośrodka Psychiatrii Środowiskowej i Badań nad Psychozami Katedry Psychiatrii UJCM w Krakowie, Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej, członek Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Środowiskowej i Przewodniczący Rady Naukowej Sekcji Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji PTP, Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia na rzecz Realizacji NPOZP w Polsce. Pomysłodawca i realizator krakowskiego systemu leczenia i rehabilitacji osób chorujących na schizofrenię oraz programu integracji zawodowej: Pensjonatu  „U Pana Cogito” i „Zielonego Dołu”, w których zatrudnienie znajdują osoby po kryzysach psychicznych.

Więcej informacji:

Bogdan de Barbaro i Andrzej Cechnicki o przymierzu człowieka doświadczonego kryzysem psychicznym z bliskimi i lekarzem. Jaka jest rola rodziny? Rozmowy dwóch profesorów będzie można posłuchać 6 czerwca o godz. 18 w Antkwariacie „Abecadło” w Krakowie. Serdecznie zapraszamy. 

Spotkanie towarzyszy IV Kongresowi Zdrowia Psychicznemu. Organizatorami są Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej, Stowarzyszenie Otwórzcie Drzwi i Antykwariat „Abecadło”.

PO PIERWSZYM DNIU KONGRESU

10.06.2024

19.30 – 21.00 – Spektakl „Dzieci i ryby głosu nie mają” z dyskusją po spektaklu.   Przygotowanie i realizacja : Interact Club, Rotary Club Szczecin International

Spektakl jest ważnym krokiem w otwarciu dialogu na temat zdrowia psychicznego młodzieży. Przedstawienie nie tylko podkreśla konieczność zrozumienia i akceptacji doświadczeń młodzieży, ale także inspiruje do refleksji nad ich sytuacją. Dotyka ono delikatnych tematów, bardzo ważnych dla młodych ludzi. Zarówno dorośli, jak i młodzież szkolna przyjęli spektakl bardzo pozytywnie. Jest to nie tylko ważne ze względu na temat zdrowia psychicznego młodych ludzi po pandemii COVID-19, ale także stanowi manifest, dając głos młodzieży w sprawach ich własnych problemów i trudności w relacjach z rodzicami, nauczycielami oraz własną młodą społecznością

WARSZTATY PO DRUGIM DNIU KONGRESU – w salach Pałacu Kultury i Nauki g.16.30 – 18.30

Podmiotowości dziecka nigdy nie za wiele? Wyzwania wiążące się z wdrażaniem standardów ochrony małoletnich

11.06. 2024

Warszawa IV Kongres Zdrowia Psychicznego

Czas trwania: 60 minut

Tytuł warsztatu: „Podmiotowości dziecka nigdy nie za wiele? Wyzwania wiążące się z wdrażaniem standardów ochrony małoletnich”

Prowadzenie: Urszula Kubicka-Kraszyńska

Urszula Kubicka-Kraszyńska – socjolożka, absolwentka Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Psychotraumatolożka. Nauczycielka akademicka WUM. W latach 2002-2011 w Fundacji Rodzić po Ludzku tworzyła program rzecznictwa i monitoringu przestrzegania praw kobiet-pacjentek w opiece okołoporodowej. Zrealizowała kilka kampanii społecznych (m.in. „Akcja Rodzić po ludzku” 2005-2006), badań ilościowych, jakościowych oraz monitoringów dotyczących przestrzegania praw pacjenta oraz oceny jakości opieki nad matką i dzieckiem w Polsce. 

Jako reprezentantka strony społecznej brała udział w pracach zespołu powołanego przez Ministerstwo Zdrowia do opracowania projektu standardu opieki okołoporodowej w latach 2007-2011. Autorka, współautorka i redaktorka licznych raportów, publikacji popularno-naukowych i naukowych, dotyczących przede wszystkim praw pacjenta, opieki okołoporodowej opartej na dowodach naukowych, samodzielności i niezależności zawodu położnej oraz ochrony dzieci przed krzywdzeniem. 

Od 2017 r. pracuje w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, w latach 2019-2022 była koordynatorką Centrum Dziecka i Rodziny w Warszawie – programu wczesnej profilaktyki krzywdzenia dzieci oraz wspierania rodzicielstwa. Aktualnie w FDDS pracuje w programie Standardy Ochrony Dzieci i zajmuje się problematyką wdrażania standardów ochrony małoletnich w instytucjach pracujących z dziećmi i profilaktyką krzywdzenia dzieci na poziomie instytucjonalnym, przede wszystkim w systemie ochrony zdrowia. W obszarze jej głównych zainteresowań jest przestrzeganie praw dziecka-pacjenta, trauma medyczna oraz relacje między indywidualną a instytucjonalną odpowiedzialnością za ochronę dzieci przed krzywdzeniem. 

Opis warsztatu:

Ustawowy obowiązek wdrożenia standardów ochrony małoletnich przez każdy podmiot pracujący z dziećmi obejmuje również podmioty lecznicze. Standardy ochrony dzieci to zasady, których przyjęcie sprawia, że dana instytucja jest bezpieczna dla dzieci – jej personel potrafi zidentyfikować sytuacje stwarzające ryzyko krzywdzenia dziecka oraz podjąć działania zapewniające dzieciom bezpieczeństwo. W intencji ustawodawcy standardy powinny być żywym dokumentem, dostosowanym do specyfiki danego podmiotu. W czasie warsztatu wspólnie odpowiemy na pytanie, w jaki sposób w procesie opracowywania i wdrażania standardów można uwzględnić specyficzne uwarunkowania i potrzeby podmiotów działających w obszarze ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

 

Wsparcie psychospołeczne oparte o zasoby społeczności w czasie kryzysu i migracji –
wprowadzenie do podejścia Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM)

10.06.2024 GODZ. 16:30

Spotkanie będzie okazją do zapoznania uczestników i uczestniczek z rozumieniem wsparcia
psychospołecznego społeczności (community-based MHPSS), w szczególności z
doświadczeniem migracji, wypracowanym przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji. W
trakcie seminarium zostaną przybliżone podstawowe pojęcia, charakterystyczne dla tego
podejścia takie jak: zdrowie psychiczne i wsparcie psychospołeczne, tożsamość, społeczność,
rodzaje interwencji w kontekstach migracji i kontekście humanitarnym. Osoby uczestniczące
zostaną zapoznane z bezpłatnymi materiałami, wypracowanymi przez IOM, dzięki którym
można lepiej poznać sposoby działania charakterystyczne dla MHPSS.

Prowadzi: Magdalena Kondas – koordynatorka terenowa zespołu ds. zdrowia psychicznego i wsparcia
psychospołecznego (MHPSS) Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji. Od ponad dwóch lat
zaangażowana we wspieranie mobilnych zespołów MHPSS, pracujących na rzecz osób z
Ukrainy i integracji ze społecznością lokalną i innymi grupami migranckimi. Antropolożka i
kulturoznawczyni z doświadczeniem w badaniu i wzmacnianiu zasobów społeczności lokalnych
w wielu międzynarodowych kontekstach.

Warsztat prezentujący doświadczenia telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116111 prowadzonego przez FDDS

11.06. 2024 

Warszawa, IV Kongres Zdrowia Psychicznego

Czas trwania: 

Tytuł warsztatu: Warsztat prezentujący doświadczenia telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116111 prowadzonego przez FDDS

Prowadzenie: Katarzyna Talacha

Katarzyna Talacha – z wykształcenia prawniczka oraz psycholożka. W Programie Pomocy Telefonicznej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę specjalistka do spraw komunikacji, odpowiedzialna za wsparcie psychoedukacyjne dzieci i młodzieży oraz komunikację z nimi poprzez social media, a także konsultantka telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111. Aktualnie z misją kształtowania wśród młodych ludzi aktywnych postaw nakierowanych na wrażliwość i troskę o zdrowie psychiczne.

Metakompetencja Przyszłości: Odporność Psychiczna

11.06.2024 

Warszawa IV Kongres Zdrowia Psychicznego

Czas trwania: 60 min

Tytuł warsztatu: „ Metakompetencja Przyszłości: Odporność Psychiczna” 

Prowadzenie: Marzena Grochowska

Trenerka biznesu, odporności psychicznej i dobrostanu Brainolożka, Prezeska Europejskiego Instytutu Brainologii

Od 2004 r. na sali szkoleniowej w roli trenera. Autorka licznych programów rozwojowych dla biznesu oraz Prezeska Europejskiego Instytutu Brainologii. Pierwsza w Polsce brainolog – ekspertka zarządzania dobrostanem. Promotorka wiedzy o mózgu, opartej na naukowych dowodach.

Opis warsztatu:

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak radzić sobie w dynamicznym świecie, gdzie zmiany są nieuniknione, a wyzwania często stają się normą? Nasz warsztat „ Metakompetencja Przyszłości: Odporność Psychiczna”  zaprasza Cię do eksploracji kluczowej umiejętności potrzebnej w dzisiejszym świecie – odporności psychicznej.

W trakcie tego interaktywnego warsztatu odkryjesz:

1.Fundamenty Odporności Psychicznej: Dowiesz się, czym jest odporność psychiczna i dlaczego jest kluczowym aspektem w radzeniu sobie z przeciwnościami.

2.Narzędzia Samopielęgnacji Psychicznej: Poznasz różnorodne techniki i praktyki, które możesz włączyć do swojej codziennej rutyny, aby zwiększyć swoją odporność psychiczną.

3.Elastyczne Myślenie: Zrozumiesz, dlaczego elastyczność myślenia jest kluczowa w adaptacji do zmian i jak możesz ją rozwijać.

4.Radzenie Sobie ze Stresem: Nauczysz się skutecznych strategii radzenia sobie ze stresem i napięciem, które pomogą Ci utrzymać równowagę psychiczną nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

5.Budowanie Wsparcia Społecznego: Omówimy znaczenie wsparcia społecznego i strategie budowania zdrowych relacji, które są kluczowe dla naszej odporności psychicznej.

Niech nasz warsztat „ Metakompetencja Przyszłości: Odporność Psychiczna” będzie dla Ciebie przestrzenią do nauki, refleksji i praktyki, dzięki której stworzysz solidną podstawę dla swojego dobrostanu psychicznego w dynamicznym świecie jutra. My zainspirujemy Cię do kontynuowania swojej drogi rozwoju osobistego jako fundamentu silnej odporności psychicznej.

Wydarzenia minione:

Dlaczego moja siostra ma wielkie oczy? Jak pomagają asystenci zdrowienia?

Zapraszamy do obejrzenia i subskrypcji naszego kanału: https://www.youtube.com/watch?v=P8QiNlVhWR0&t=33s

 

18.04.2024 g.18.00

Warszawa, Faktyczny Dom Kultury, Gałczyńskiego 12

IV Kongres Zdrowia Psychicznego – wydarzenia towarzyszące

Czas trwania:  

Tytuł: Dlaczego moja siostra ma wielkie oczy? Jak pomagają asystenci zdrowienia? 

Uczestniczki dyskusji:

Paula Kowalczyk (architekt),

Dorota Mrozowicz-Grodzka (literaturoznawczyni)

Dagmara Dulęba-Poluszyńska (ekonomista, politolog, nauczyciel)

Zarys tematyki:

Dlaczego będziemy mówić o asystentach zdrowienia? 

Pomagają sobą, rozumieją, jak to jest przejść przez kryzys, wiedzą jak wygląda on z perspektywy osoby, która go doświadczyła. Długo milczeli. Teraz mówią, trwają przy swoich siostrach i braciach w doświadczeniu i ich bliskich.

Kim są?

Asystent zdrowienia to osoba, która doświadczyła kryzysu psychicznego, przeszła przez kurs przygotowujący do tej roli i pomaga osobom trwającym w kryzysie i ich bliskim. Asystenci zdrowienia pracują w centrach zdrowia psychicznego, których mamy w Polsce aż 108. Można też skorzystać z ich wsparcia w Przychodni Asystentów Zdrowienia działającej przy Fundacji eFkropka.

Jakie tematy poruszymy, czyli czego się dowiecie, uczestnicząc?

– jak wygląda pobyt w szpitalu psychiatrycznym,

– co to jest psychoza,

– duże źrenice,

– sposoby utrzymania się (m.in. pozyskiwanie renty),

– własne doświadczenia Asystentów Zdrowienia (czy ty też tak miałeś?),

– jak znaleźć przyjaciół,

– charakterystyczne elementy choroby (czy słyszysz głosy?)

– jak mam pomóc dziecku z diagnozą,

– jak można zostać Asystentem Zdrowienia?

Dlaczego się spotykamy?

Spotkanie towarzyszy IV edycji Kongresu Zdrowia Psychicznego, który odbędzie się w Warszawie już 10 i 11 czerwca. Więcej szczegółów na stronie: https://kongreszp.org.pl/

Celem Kongresu jest wypracowanie rozwiązań, które sprawią, że: wsparcie osób w kryzysie będzie szybkie, bezpłatne, zlokalizowane blisko domu i dostosowane do potrzeb pacjenta.

Zapraszamy gorąco nie tylko do uczestnictwa w Kongresie, ale i w Marszu Żółtej Wstążki — o godność osób w kryzysie psychicznym czy z diagnozą psychiatryczną, w którym idziemy do Ministerstwa Zdrowia, niosąc nasze postulaty i prosząc o zmiany legislacyjne, by móc je zrealizować / ukonstytuować.

Człowiek w kryzysie to rodzina w kryzysie. Jak sobie poradzić?

7.05.2024 g. 18.00

Warszawa, Faktyczny Dom Kultury, ul. Gałczyńskiego 12

IV Kongres Zdrowia Psychicznego – wydarzenia towarzyszące

Czas trwania: 120 minut

Tytuł: Człowiek w kryzysie to rodzina w kryzysie. Jak sobie poradzić?

Uczestnicy dyskusji:

Roman Szacki, osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego i mająca takie osoby w najbliższej rodzinie, założyciel ruchu społecznego i grupy na fb Godność i Wsparcie Drogą i Nadzieją, koordynator Zespołu Praw Osób z Niepełnosprawnościami Inicjatywy Nasz Rzecznik współpracującej z RPO

Monika Brzywczy, przyjaciółka osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Na jej prośbę, żeby opowiedziała o łączącej je wieloletniej relacji.

Paula Kowalczyk, architektka, asystentka zdrowienia, pracuje na oddziale F7 dla osób z zaburzeniami afektywnymi i w Poradni Asystentów Zdrowienia działającej w ramach Fundacji eFkropka

Maciej Olbrysz z Fundacji eFkropka przedstawi temat z perspektywy osób doświadczających kryzysu psychicznego

Katarzyna Fąk, specjalista psycholog kliniczny, psychoterapeuta PTTPB, specjalista terapii uzależnień, kierownik zespołu Poradni Zdrowia Psychicznego w Bielańskim Centrum Zdrowia Psychicznego w Warszawie.

W Faktycznym Domu Kultury odbyło się spotkanie: „Człowiek w kryzysie to rodzina w kryzysie. Jak sobie poradzić?”

Jak było? Na widowni kobiety, głównie mamy. Dziękujemy z całego serca wszystkim mamom, które wspierają swoje dzieci doświadczające kryzysu. I tym które przyszły, i tym które wczoraj były z bliskimi, tym które o bliskich walczą. 

🔴 Przyjaciółka kobiety z doświadczeniem kryzysu mówiła, że za każdym razem, kiedy ją odwiedzała, czuła się jakby nurkowała i pragnęła jak najszybciej się wynurzyć. 

Bo? Bo w szpitalu jest ciasno, duszno, brzydko, panuje wstrętny zapach. Nie ma warunków do bycia z rodziną, bliskimi. 

W szpitalu nie na świetlicy do odwiedzin, miejsc w ogrodzie, gdzie można usiąść w altance. Szpital otacza parking. 

Na lekarza prowadzącego trzeba wyczekiwać pod gabinetem a potem zdawkowo rozmawia na korytarzu. Rodzinie niczego się nie tłumaczy, nie ma żadnej psychoedukacji. 

Chcemy 6 spotkań psychoedukacyjnych dla każdej rodziny w której jest psychoza, CHAD lub inny poważny kryzys. 

Prosimy o wprowadzanie terapii w podejściu otwartego dialogu, obejmującej całą rodzinę i ewentualnie innych bliski pacjenta 

🔴 Ludzie z doświadczeniem kryzysu mają bardzo ograniczony dostęp do pracy. Mieszkają z rodzinami po sądny dzień. Często w ogóle nie mają jak nauczyć się o siebie zadbać. 

Chcemy mieszkań treningowych, programów przygotowujących do pracy ale takiej z jakiej można wyżyć, na jaką jest zapotrzebowanie. 

🔴 Pracodawcy dostają pieniądze za zatrudnianie osób z niepełnodprawnością, często traktują je źle, wykorzystują. 

Chcemy sensownych kontroli miejsc, zatrudniających osoby z doświadczeniem kryzysu. Chcemy miejsca, gdzie skrzywdzeni przez pracodawcę ludzie z doświadczeniem kryzysu mogą dostać pomoc prawnika. 

🔴 Nie wiadomo gdzie szukać pomocy. 

Prosimy psychiatrów, terapeutów, psychologów, pomoc społeczną, asystentów zdrowienia żeby pomagali ludziom z doświadczeniem kryzysu psychicznego wracać do pracy, nauki i społeczeństwa. 

🔴 Dzieciom w kryzysie ciężko się uczyć, dużo śpią, mają kłopoty z pamięcią. Nikt ich nie lubi. Ludzie się odwracają. 

Prosimy o wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie poprzez edukację ich otoczenia szkolnego, uczelnianego, nauczycieli i wykładowców. Okres rehabilitacji jest trudny ale wystarczy wspierać i cierpliwie poczekać, żeby było lepiej. Prosimy lekarzy o ustawianie tak farmakologicznego wsparcia żeby było jak najmniej skutków ubocznych. Prosimy o edukacyjne wspieranie młodzieży doświadczającej kryzysu poprzez dostęp do korepetycji, dodatkowych lekcji. 

Żeby to wszystko było możliwe musimy walczyć o zmianę praw, standardów wsparcia. Pomóżcie! Po to organizujemy kongres, któremu towarzyszyło to spotkanie.

KULTURA I ZDROWIE PSYCHICZNE – spotkajmy się

14.05.2024 

Warszawa, Warszawskie Obserwatorium Kultury, g. 14.00

IV Kongres Zdrowia Psychicznego – wydarzenia towarzyszące

Czas trwania: 120 minut

Tytuł warsztatu: Kultura i zdrowie psychiczne – spotkajmy się!

Prowadzenie: Marta Białek-Graczyk, Justyna Mańkowska

Marta Białek-Graczyk: Specjalistka od wspierania rozwoju projektów społeczno-kulturalnych i innowacji społecznych. Jest tutorką, mentorką i trenerką dla animatorów i animatorek, kadr kultury i organizacji działających w tym obszarze w całej Polsce. Prezeska Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Prowadzi zajęcia dotyczące planowania projektów społecznych na kierunku „Sztuki Społeczne” w Instytucie Kultury Polskiej. Autorka pomysłu na kurs dla kadr kultury o zdrowiu psychicznym – „Kioski Troski”.

Justyna Mańkowska: Ekspertka dostępności kultury dla osób z różnymi potrzebami, wspiera kadry kultury szkoląc je i sieciujące. Autorka poradnika „Odbiorca kultury w kryzysie zdrowia psychicznego”. Wiceprezeska Fundacji Katarynka. W tym roku realizuje stypendium MKiDN „Czuj się dobrze w kulturze”, podczas którego mapuje wyzwania, na jakie sektor kultury trafia spotykając się z odbiorcą w kryzysie zdrowia psychicznego. Bada też potrzeby odbiorców, samorzeczniczek/samorzeczników, a w końcu zbiera dobre praktyki w tym zakresie od organizacji i instytucji w Polsce i poza nią.

Zarys tematyki:

Jesteśmy przekonani_e, że jakość zdrowia psychicznego jest jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Wiemy, że kultura może być narzędziem zdrowienia i wsparcia zdrowia psychicznego. Wierzymy w profilaktykę, siłę oddziaływania otoczenia, sieci wsparcia i wspólną pracę środowisk – kultury i zdrowia. Zobaczmy się nawzajem – nasze zasoby, styczne punkty do współpracy, a także nazwijmy nasze obawy czy trudności.

🤝 Na spotkanie zapraszamy przedstawicieli i przedstawicielki ośrodków terapii i centrów zdrowia psychicznego, terapeutów i terapeutki, asystentów i asystentki zdrowienia, animatorki i animatorów, koordynatorki i koordynatorów dostępności oraz edukatorów i edukatorki zarządzających kulturą.

💡 Dlaczego chcemy spotkać te dwa środowiska?

Praktyki łączenia służby i ochrony zdrowia z instytucjami kultury popularne są m.in. w Australii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii w ramach „social prescribing” – recept społecznych, które polegają na „przepisywaniu” pacjentom udziału w aktywnościach społecznych, sportowych, twórczych – mających na celu poprawę zdrowia, w tym przede wszystkim zdrowia psychicznego. W Polsce wciąż mało jest rozwiązań łączących te światy. Uważamy, że pierwszym krokiem jest wzajemne poznanie środowisk.

➡️ Jak pracujemy? Jakie są potrzeby naszych pacjentów i pacjentek? Gdzie są obszary do ewentualnej współpracy?

🗨️ Podczas spotkania poznamy się lepiej i zastanowimy nad potencjalnymi barierami, ale też szansami współpracy. Poznamy przykłady udanych wspólnych międzysektorowych projektów na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców i mieszkanek.

 

Podziel się tą stroną!

Skip to content