Kampania społeczna „Depresję da się leczyć”
Liczy się zdrowie i szczęśliwe życie. Wesprzyj akcję młodych filmowców.
Gdzie szukać ratunku w trudnej sytuacji życiowej? Jak wyjść z trudnej sytuacji? Między innymi na takie pytania odpowie kampania społeczna którą przygotowują śląscy filmowcy we współpracy z Samodzielnym Publiczny Zakład Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Siemianowicach Śląskich. Każdy może wesprzeć tworzenie kampanii poprzez udział w zbiórce środków na zrzutka.pl
Sytuacja osób w kryzysie psychicznym nigdy nie była w Polsce łatwa. Brakowało środków zarówno na profilaktykę i leczenie. W ostatnim roku sytuacja dodatkowo się pogorszyła. Przymusowa izolacja dotyka wszystkich. O spotkania ze znajomymi i rodziną jest znacznie trudniej niż kiedyś. Ograniczyliśmy podróże i przemieszczanie się. W ograniczony sposób korzystamy z kin i muzeów, a restauracje pozostają zamknięte. Nawet wyjście do pracy staje się rozrywką nie zawsze dostępną, bo część osób pracuje z domów. Takie okoliczności sprawiają, że coraz więcej osób skarży się na pogorszenie nastroju. Na problem zareagowali śląscy filmowcy. Aby uchronić osoby w kryzysie przed pogorszeniem stanu zdrowia chcą postawić na promocję profilaktyki.
– Od zaprzyjaźnionych terapeutów wiemy, że warto szybko reagować na życiowe trudności. Im dłużej osoba wstrzymuje się przed kontaktem ze specjalistą, tym cięższe mogą być dalsze konsekwencje. Naszą akcją chcemy przekazać ludziom, że nie muszą się obawiać żadnych etykiet. Liczy się ich zdrowie i możliwość szczęśliwego życia. Choroba nie jest powodem do wstydu. Trzeba ją po prostu wyleczyć – wyjaśnia Anna Kaczkowska, scenografka
O potrzebie kontaktu ze specjalistami informują pracownicy Zakładu Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Siemianowicach Śląskich. Okazuje się jednak, że wydatki środków publicznych w ostatnim czasie są ograniczane i brakuje ich na kampanie społeczne związane ze zdrowiem psychicznym.
– Okres pandemii, to czas, kiedy jeszcze bardziej troszczymy się o siebie samych i naszych bliskich, ale nasze problemy często pozostają ukryte w czterech ścianach lockdownu i za barierą wstydu. Każdy z nas doświadcza dziś jakichś trudności związanych z obecną sytuacją, ale nie zawsze wiemy, jak reagować. Są na to sposoby i zna je nasza ekipa psychologów. Cieszymy się, że nasi przyjaciele ze środowiska filmowego zaangażowali się w naświetlenie problemu – podkreśla Lech Cierpioł, Dyrektor Zakładu Terapii Uzależnień.
W projekt zaangażowali się młodzi twórcy wspierani przez fundację i dobroczyńców. Do zrealizowania kampanii w pełni konieczne jest jednak zebranie kolejnych środków poprzez zrzutka.pl.
– Jesteśmy zespołem złożonym ze śląskich filmowców i śląskich psychologów-terapeutów. Łączymy nasze wiedzę i zawodowe doświadczenie, by stworzyć 30-sekundowy spot, zachęcający do dbałości o zdrowie psychiczne i uważność na innych, szczególnie w okresie pandemii. Nasza kampania rozpocznie się w przeddzień Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, 10 października 2021 i potrwa dwa miesiące. Będzie można ją zobaczyć na ekranach Śląskich i Zagłębiowskich Tramwajów oraz w warszawskim metrze – mówi Anna Urbańczyk, reżyserka filmowa.
Osoby zainteresowane wsparciem kampanii organizowanej przez filmowców mogą skorzystać z łatwego systemu na stronie zrzutka.pl pod linkiem https://zrzutka.pl/s8gusu