Marek Kamiński – zdobywca biegunów oraz założyciel Kaminski Foundation i Kaminski Academy, czyli organizacji wspomagających odporność psychiczną u dzieci i dorosłych. Mentor, przedsiębiorca i odkrywca ludzkiego potencjału. Odbył ponad 80 ekstremalnych wypraw. Jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku, bez pomocy z zewnątrz, za co został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Między innymi dotarł na Bieguny z niepełnosprawnym, wówczas 15 letnim Jaśkiem Melą udowadniając, że nie ma rzeczy niemożliwych. Inspiruje setki tysięcy ludzi w Polsce i na świecie poprzez książki, filmy, podcasty, webinary oraz programy trenerskie.

www.marekkaminski.com                            www.marekkaminskiacademy.comMałgorzata Serafin – prezenterka telewizyjna, dziennikarka newsowa. Pracę w mediach rozpoczęła w Superstacji, gdzie prowadziła programy Raport i Finał Dnia, później związana była z Telewizją Polską. Na antenie TVP1 prowadziła wywiady z politykami w programie Polityka przy kawie, TVP INFO współtworzyła poranne pasmo, oraz serwis INFO Dzień. Następnie współtworzyła telewizję w Wirtualnej Polsce. Była wydawcą i prowadzącą serwisów informacyjnych. Po 11 latach w mediach mikrofon zamieniła na nożyczki i została fryzjerką. W trakcie pandemii doświadczyła kryzysu psychicznego, po którym postanowiła dzielić się świadectwem leczenia depresji w Sekielski Brothers Studio prowadziła program „Farbowanie życia”, do którego zaprasza osoby po kryzysach psychicznych. Jest również autorką cyklu podcastów o dorosłych w spektrum autyzmu i z ADHD zrealizowanego dla miesięcznika Zwierciadło. Niedawno uruchomiła na YouTube własny kanał BEZ FARBOWANIA, w którym rozmawia o zdrowiu psychicznym i psychoedukacyjnych książkach. Prywatnie  kocha odkurzać, układać puzzle i jeść chipsy.

Agnieszka Jucewicz – dziennikarka związana z „Gazetą Wyborczą”, gdzie pisze na tematy psychologiczne i społeczne. Autorka książek, m.in. „Czując. Rozmowy o emocjach”; „Dom w butelce. Rozmowy z dorosłymi dziećmi alkoholików” (napisanej z Magdaleną Kicińską); „Czasem czuję mocniej. Rozmowy o wychodzeniu z kryzysu psychicznego” i najnowszej, z prof. Bartłomiejem Dobroczyńskim- „Tańcząc. Rozmowy o kryzysie i przemianie”. Prowadzi autorski podcast „Moja odwaga”, w którym rozmawia o różnych obliczach odwagi i lęku. Osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Bogdan Białek – Psycholog, dziennikarz, redaktor. Absolwent psychologii UJ, później pracownik tej uczelni. W latach 80. pracownik Studium Pomocy Psychologicznej PTP, prowadził treningi psychologiczne dla osób uzależnionych od alkoholu oraz warsztaty dla profesjonalnych i nieprofesjonalnych pomagaczy. W latach 90. zajął się dziennikarstwem, pracował w Gazecie Wyborczej, był twórcą i szefem pierwszego w kraju dodatku regionalnego GW, w połowie lat 90. założył swoje wydawnictwo i stworzył i redagował pierwsze polskie pismo psychologiczne „Charaktery”, jak również następne magazyny psychologiczne np. „Psychologia w Szkole”, „Psychologia Dziś”, „Medytacja“ czy ukazujący się na rynku niemieckim magazyn „Psychologie und Leben”.
Przez wiele lat był współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. Z jego inicjatywy były w Warszawie i innych miastach Polski organizowane Bliskie Spotkania Chrześcijan i Żydów, konferencje w dialogu chrześcijańsko-żydowskim.
Jest absolwentem Studium Duchowości jezuickiej uczelni Collegium Bobolanum w Warszawie, oraz podyplomowego Studium Uważność i Współczucie w Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Członek Towarzystwa Dziennikarskiego, PEN Club Polska, ICOM Międzynarodowej Rady Muzealnej, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego

Małgorzata Imielska – Absolwentka Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, reżyser oraz autor scenariuszy filmów dokumentalnych, fabularnych, spektakli teatralnych i radiowych. Od 2021 wykładowca PWSTIF. Laureatka wielu polskich i międzynarodowych nagród. Jej fabularny debiut filmowy „Wszystko dla mojej matki”, którego była reżyserką i scenarzystką, otrzymała nagrodę za „Golden Debiut” na 3Kino Fest MFF Praha 2020, Best Narative Feature na Ojai FilmFestival, 2020, nagrodę za reżyserię i dla najlepszego filmu fabularnego na International Film Festival Dhaka 2020, wyróżnienie za debiut reżyserski oraz Nagrodę Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2019. Ponadto przyznano mu Nagrodę Młodzieżowego Jury na Tarnowskim Festiwalu Filmowym 2020, wyróżnienie na Festiwalu Lubuskie Lato Filmowe 2020, na Forum Kina Europejskiego Cinergia oraz na Bastau International Film Festival w Kazachstanie. Film „Wszystko dla mojej matki” otrzymał także pięć nominacji do nagrody „Orły” w 2021 roku. Ukończyła pracę nad pełnometrażowym filmem dokumentalnym „Posłuchaj co chcę ci powiedzieć” (scenariusz i reżyseria), opowiadającym o młodej dziewczynie zmagającej się z schizofrenią. Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki filmowej, Telewizji Polskiej oraz Mazowieckiego Funduszu Filmowego.


Tomasz Jastrun – poeta, prozaik, publicysta; Od roku 1977 związany z drugim obiegiem wydawniczym: W latach 90 dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Od roku 1986 stały autor paryskiej „Kultury”, felietonista wielu pism m inn: Architektura, Twój Styl, Wprost, Newsweek, Zwierciadło. Autor licznych tomików poetyckich i powieści, napisał m. in. powieść o depresji „Rzeka podziemna” i poradnik: „Osobisty przewodnik po depresji”. Ostatnia jego książka to reportaż historyczny „Dom pisarzy czasach zarazy”.


Patrick Corrigan – profesor psychologii w Illinois Institute of Technology. Profesor psychiatrii i dyrektor Centrum Rehabilitacji Psychiatrycznej Uniwersytetu w Chicago. Corrigan przez większość swojej 30-letniej kariery zajmował się świadczeniem i oceną usług dla osób z niepełnosprawnością psychiatryczną, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu równości w zdrowiu. Zdając sobie sprawę, że korzyści płynące z usług psychiatrycznych są ograniczone przez stygmatyzację, spędził ostatnie dwie dekady rozszerzając swoje badania na uprzedzenia i dyskryminację związaną z chorobami psychicznymi. Przez większość tego czasu jego praca była wspierana przez NIH i PCORI, między innymi w celu opracowania i prowadzenia National Consortium on Stigma and Empowerment (www.NCSE1.org). Doprowadziło to do opracowania programu Honest, Open, Proud mającego na celu usunięcie piętna choroby psychicznej (www.honestopenproudprogram.org). Corrigan rozszerzył również swoje badania na zdrowie psychiczne i uwarunkowania społeczne (np. pochodzenie etniczne, religia, tożsamość płciowa, orientacja seksualna i wiek) oraz odpowiadające im niekorzystne położenie społeczne związane z ubóstwem, zaangażowaniem wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych i kwestiami imigracyjnymi, co doprowadziło do powstania Chicago Health Disparities Center (www.chicagoheatlhdispariteis.org). Corrigan jest autorem ponad 500 artykułów w czasopismach i 20 książek. Jest także redaktorem Stigma and Health, czasopisma wydawanego przez APA.


Rene Keét, praktykujący psychiatra, dyrektor środowiskowej ochrony zdrowia psychicznego GGZ-Noord-Holland-Noord w Holandii. Prowadzi Akademię FIT (Flexible, Innovative Top-ambulatory, która zapewnia szkolenia, e-learning, ocenę usług i wsparcie dla międzynarodowych projektów reform środowiskowej opieki psychiatrycznej. Jest przewodniczącym Europejskiego Sieci Dostarczycieli Środowiskowych Usług Ochrony Zdrowia Psychicznego (EUCOMS, https://www.eucoms.net. Celem tej sieci jest wzajemne uczenie się od siebie w ramach wymiany międzynarodowej i wspieranie praw człowieka w ochronie zdrowia psychicznego. Jest to sieć praktyk oparta na wspólnej wizji zdrowia psychicznego społeczności.

Jest międzynarodowym ekspertem w zakresie projektów reformy zdrowia psychicznego MENSANA w Mołdawii (http://trimbos.md/?lang=en) i innych projektów, głównie w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest członkiem Rady Liderów Klinicznych Międzynarodowa Inicjatywa Mental Health Leadership (IIMHL) https://www.iimhl.com/.

Aleksandra Pezda – Dziennikarka, publicystka, reportażystka.  Specjalizuje się w problemach  społecznych i  współczesnej edukacji. Współzałożycielka w 2015 r.  Koalicji Medycznej Marihuany- społecznego ruchu pacjentów, lekarzy, naukowców, instytucji pozarządowych, który doprowadził do legalizacji marihuany do celów medycznych. Autorka książek „Koniec Epoki Kredy”, “Polska szkoła umiera” , Zdrowaś mario. Reportaże o medycznej marihuanie”. Współpracuje z Newsweekiem, Onetem, Przekrojem.

Podziel się tą stroną!

Skip to content